Minorka często nazywana jest „Wyspą Zieleni i Błękitu” (Isla verde y azul), choć sami mieszkańcy mówią o niej „wietrzna”, ze względu na zimowe, porywiste wiatry wiejące od północy. Jest drugą największą wyspą Balearów i całkowicie różni się od modnej Majorki i rozrywkowej Ibizy. Jest to idealne miejsce dla osób szukających spokoju oraz wypoczynku rodzinnego, gdyż oparła się nadmiernej, masowej turystyce dzięki objęciu jej przez UNESCO rezerwatem biosfery. Minorka jest też pewnego rodzaju skansenem kultury talajotów, którzy żyli tu ok. 3 tys. lat temu i pozostawili wiele pamiątek w postaci mieszkań wydrążonych w skałach na południowym wybrzeżu czy też tauli – dochodzących do 10 m stożkowych, kamiennych wież należących prawdopodobnie do wodzów plemiennych. Na wyspie znajduje się ponad 5 tys. zabytków pochodzących z tych czasów, a plemię talajotów często uważa się za pokrewne do żyjących w podobnym czasie na Korsyce i Sardynii, gdzie również znaleźć można podobne budowle.
Wyspę można podzielić na dwa regiony, które rozgranicza główna droga biegnąca między największymi miastami – Mao i Ciutadella. Północna część wyspy w zimie narażona jest na działanie silnych, zimnych wiatrów znad Pirenejów toteż krajobraz tworzą tutaj nagie, wąskie zatoczki wcinające się w ląd i fantazyjnie formowane skały piaskowca. Południowa strona to głównie wapienne, jasne skały z zatokami w kształcie podkowy, gdzie rozlokowanych jest większość ośrodków turystycznych. Największym skarbem Minorki są jednak małe, urokliwe wioski i miasteczka portowe, gdzie każdy zapomni o codzienności i pozna domową atmosferę i gościnność mieszkańców.
Stolicą wyspy jest Mao (hiszp. Mahon) – miasto portowe położone na wschodnim krańcu wyspy w malowniczej, wciętej głęboko w ląd zatoce, które mimo burzliwej historii jest dziś urokliwym i spokojnym miejscem. Centralnym punktem miasta, gdzie od wieków skupia się życie społeczne jest Placa de s'Esplanada – odbywają się tu targi, fiesty, różnego rodzaju pokazy oraz znajduje się dworzec, z którego autobusami można dojechać w każdą część wyspy. Niedaleko znajduje się Ateneu de Mao – stanowiące centrum intelektualne miasta – mieści się w nim stowarzyszenie zrzeszające artystów, literatów i naukowców. Warto zobaczyć też miejski budynek opery Teatre Principal z 1829 r., który był pierwszą tego rodzaju instytucją w Hiszpanii oraz kościół Santa Maria z XIII w. ufundowany przez Alfonsa III po katalońskim podboju Minorki, gdzie odbywają się w lecie koncerty organowe. Atrakcjami miasta są: malowniczy port, średniowieczne mury miejskie, Aquarium i gorzelnia Xoriguer produkująca minorkański dżin.
W zatoce Mao mieszczą się trzy niewielkie wysepki, do których regularnie kursują łodzie ze szklanym dnem. Pierwsza z nich – Illa del Rei była bazą Alfonsa III do podboju miasta, a niedawno odkryto na niej ruiny VI w. kościoła, a dzięki szpitalowi wojskowemu zaczęto nazywać tę wysepkę „krwawą”. Kolejna – Illa Plana była niegdyś miejscem kwarantanny, a Illa Llatzaret (oddzielona od lądu w 1900 r.) była siedzibą szpitala chorób zakaźnych.
Cala Mesquida – najbliższa stolicy niewielka miejscowość wypoczynkowa położona na północ od Mao, która posiada kilka hoteli różnego standardu i wiele tradycyjnie prowadzonych pensjonatów i tawern. W głównej zatoce znajduje się szeroka, piaszczysta plaża łagodnie schodząca do lazurowego morza.
Es Grau – cicha wioska rybacka pełna starych, zabytkowych kutrów i łódek, która została założona jako miejsce weekendowego wypoczynku dla Mao na początku XX w. Położona jest ona w niewielkiej zatoce, wzdłuż której rozciąga się piaszczysta, a przy ujściu zatoki piaszczysto-żwirowa plaża. Za główną zatoką rozciąga się wiele malutkich, wciętych w ląd lagun z niewielkimi i kameralnymi plażami, do których można dotrzeć pieszo lub od strony morza. Niedaleko znajduje się sieć kanałów i niewielkie jeziorko, które można przemierzyć łodzią lub kajakiem.
Arenal des Castel – największy kurort północnego wybrzeża nastawiony głównie na turystykę, który posiada szeroki wybór hoteli, niewielkich pensjonatów i tawern. Kolejnym atutem jest 600-metrowa piaszczysta i szeroka plaża położona w malowniczej zatoce osłoniętej skałami.
Sant Lluis – położone ok. 5 km na południe od Mao, jest urokliwym miasteczkiem z białymi domkami, urokliwą, starówką, portem rybackim i zatoką z piaszczystą, szeroką plażą. Znajduje się tu również charakterystyczny stary wiatrak, spod którego rozciąga się piękny widok na okolicę. Miejscowość posiada kilka niewielkich hoteli i pensjonatów – idealna dla osób szukających ciszy i spokoju.
Tresc opisow dostarczana przez merlinx. Cala d'En Porter – jeden z pierwszych ośrodków wczasowych Minorki z białą, piaszczystą plażą zamkniętą w zatoce otoczonej wysokimi klifami. W jednym z nich mieści się stara jaskinia zaadaptowana na dyskotekę, a wysunięty w połowie klifu balkon jest świetnym punktem widokowym na morze.
Playa de Son Bon – kurort wypoczynkowy południowego wybrzeża, gdzie znajdują się dwa duże hotele – pozostałe nie zostały wybudowane po proteście ekologów. Jest tu jednak wiele kameralnych pensjonatów, które zapewniają bardzo dobrze wyposażoną bazę noclegową.
Punta Prima – miasteczko południowego wybrzeża z wieloma niedużymi hotelami i pensjonatami, szeroką, choć niedługą piaszczystą plażą i malowniczą latarnią morską.
Ciutadella – dawna stolica wyspy, gdzie mimo przeniesienia w XVIII w. władzy do Mao pozostała minorkańska arystokracja. Oba miasta od tego czasu ze sobą rywalizują w wielu dziedzinach. Zwrócona na zachód Ciutadella nazywana jest często Palma de Minorca, dzięki swemu uderzającemu podobieństwu do budownictwa sąsiedniej wyspy, a gotyckie kościoły i kamienne domy znacznie odróżniają się od architektury Minorki. Nad malowniczym portem góruje Castell de Sant Nicolau, a starówka urzeka pięknem gotyckiej katedry i tętniących życiem uliczek i targowisk. Plaża Ciutadelli – Cala Degollador mimo niewielkiej odległości od miasta jest jedną z najmniej zagospodarowanych rekreacyjnie, jednak jest to idealne miejsce na spokojne rozkoszowanie się słońcem i lazurowym morzem.
Cala Santa Galdana – nazywana „królową plaż” została odkryta przez turystykę w połowie ubiegłego stulecia, co spowodowało znaczny rozwój bazy noclegowej i gastronomicznej. Jest to jedyne miejsce na Minorce, gdzie przy plaży znajduje się szeroki wybór wypożyczalni sprzętu wodnego, skuterów i motorówek.
Cala Canutells – to idealna lokalizacja dla osób szukających ciszy i spokoju, a tutejsza piaszczysto-kamienista plaża należy do najbardziej malowniczych na wyspie. Jest to popularne miejsce wśród miłośników nurkowania, snorkelingu oraz żeglarstwa.
Cala'n Forcat – niewielki, rozwijający się kurort wypoczynkowy z dwiema kameralnymi plażami otoczonymi wysokimi klifami. Jest tu wiele kafejek, tawern z lokalną kuchnią i szeroki wybór oferty hotelowej.